Zeko u autobusu
Nakladnik: V.B.Z d.o.o
Uvez: tvrdi
Broj stranica: 28
Dob: 4+
Cijena: 10,49 € (79,04 kn)
____________________________________
Zeko u autobusu je priča domaćih autora Branislava Glumca i Marina Zurla i u originalu je ilustrator poznati slikar, jedan od začetnika naive – Josip Generalić.
Za ilustracije novog ruha izdanog 2020. godine u nakladi v.b.z.-a zaslužan je Davor Schunk.
Osuvremenio je ilustracije i meni se ovaj Zeko baš sviđa. Zapravo me Zeko s korica i privukao da uzmem ovu knjigu, a tek kasnije sam otkrivala o originalu, autorima i ostalo.
Za sebe uvijek kažem da sam futuristično-staromodni lik. Totalno bez predrasuda, otvorenog uma, vidika i sl. , ali sa prizvukom nostalgije za starim vremenima (rado se sjećam starih vremena, običaja, obožavam slušati o načinu života starijih i sl.).
Pa da pretočim sada to u ono što sam zapravo željela reći. Uvijek sam tu za poduprijeti svakog novog i mladog autora. Imaju moje veliko poštovanje, podršku, te me zbilja veseli predstaviti neko novo ime, a posebno ako se radi o prvijencima, ali uživam i vidjeti reizdanja nekih starih djela koja zaslužuju biti reizdana i neizgubljena.
A to je svakako Zeko. Ako ništa, svakako veliko poštovanje prema opusu autora i ilustratora, a ovo reizdanje je uostalom sasvim sigurno omaž njima, a i tu je jer mora biti tu kao što sam rekla, jer je dobro djelo. Izdavač je V.B.Z. i ovdje ako želite možete naručiti knjigicu (link na stranicu izdavača).
Malo o samoj priči. Moje nepisano pravilo je da će slikovnica / priča biti toliko dobra koliko je dobra prva strana. A ovdje je bilo dosta toga što me privuklo na prvoj strani.
Uglavnom, pratimo dječaka Jožeka koji se svaki dan od svog sela vozi autobusom do obližnjeg grada gdje pohađa školu. Ovako je izgledalo i moje djetinjstvo. I ja sam, kao i Jožek tih pola sata koristila promatrajući kroz prozor (gledajući predivnu prirodu) i razmišljajući o različitim stvarima, sanjareći o različitim scenarijima i zgodama. To sanjarenje je kod mene ostalo prisutno i danas. 🙂
Dječak je razmišljao i o svom dragom kuniću Zeki s kojim se obično igrao kod kuće. A kako bi bilo da i njega uzme sa sobom u školu? Ne bi se radovali baš ni mama, a ni vozač autobusa? Ipak, odlučio se na to.
I tako počinje avantura, ali i drama s kojom se morao suočiti Jožek zbog ishitrene, nepromišljene odluke da ponese kunića sa sobom u školu. Dalje ćete pročitati sami. 🙂
Mogu zaključiti.
Lijepa priča o jednom zaigranom dječaku velika srca koji je donio krivu odluku i tako si zakomplicirao dan.
Sve se na kraju dobro završi zahvaljujući dobrim ljudima koji se zateknu u blizini, a dječak iz svega izvuče veliku pouku za ubuduće o važnosti odgovornosti i dobrom ponašanju zbog dobrog funkcioniranja zajednice.
U pozadini kroz priču cijelo vrijeme doznajemo nešto o običajima i razlikama na relaciji selo-grad što mi je isto jako simpatično i na koncu konca, korisno za djecu. Velika preporuka.
Podjeli ovo:
Moje nepisano pravilo je da će slikovnica/priča biti toliko dobra koliko je dobra prva strana. A ovdje je bilo dosta toga što me privuklo na prvoj strani.
Podjeli ovo: