Montessori od prvog dana


Nakladnik: Stilus

Uvez: meki

Broj stranica: 300

Cijena: 17,12 eur (trenutno snižena na 13,70 eur)


Oduvijek dosta čitam, a u trudnoći sam se podosta prebacila na knjige koje su usmjerene na pripreme za porod, novu ulogu majčinstva, pomoć u prvim mjesecima bebe i sl.

Drago mi je da sam puno čitala jer mi je to ojačalo samopouzdanje i nisam bila previše prestrašena niti u panici što ću se uskoro naći u novoj ulozi.

Baš naprotiv, jedva sam čekala! Naravno, nisu razlog tomu knjige, ali su mi pomogle da “smirim strasti ili sumnje”.

Dakle, većinom su knjige bile tematike pozitivne psihologije ili pune praktičnih savjeta. I sve mi je to pomoglo, ali nisam čitala ništa gdje sam puno mogla doznati o Mariji Montessori ili o pristupu u odgoju koji se bazira na njenim otkrićima i stavovima.

I odradila sam ja to sve super, moja prva godina s djetetom je bila božanstvena. Bez velikih uspona i padova. Imala sam dijete koje nije bilo zahtjevno ili smo mi kao roditelji stvarno imali dobar pristup. Vjerojatno i jedno i drugo, ali mislim da je prije ovo prvo. 😍♥️

Kako smo bili vježbači,  i bilo je nekakvih strahova vezano za razvoj nekako smo se odlučili da idemo korak po korak, etapu po etapu. Okretanje, sjedenje, puzanje, hodanje…malena beba je postala maleni – veliki čovjek preko noći, tako je to izgledalo!

Počela se smisleno igrati, osmišljavati igre, tražiti da sudjelujemo s njom u igrama, oponašati…osjećala sam da traži sve više aktivnosti i da je sve spretnija i sve više može i tu je krenuo moj interes za Montessori metodama.

I zbilja sam pročitala nekoliko odličnih knjiga na tu temu. A planiram ih pročitati još.

Odlučila sam se prvo pisati o ovoj knjizi jer je, kao što i sam naslov sugerira, osmišljena da vas prati na putu odgoja djeteta od prvog dana rođenja.

A sada malo detaljnije…


Autorice knjige su Paula Polk Lillard i Lynn Lillard Jessen, inače mama i kćer.

Tu činjenicu sam sam otkrila u predgovoru koji me odmah kupio. U njemu i mama i kćer govore o tome kako su neočekivano i spontano došle do zanimanja za Montessori metode, koji je bio okidač zbog kojeg su se odlučile baviti poslom koji se bave. Sve zvuči jako iskreno i zanimljivo.

Doznajemo i da ovo nisu prve knjige koje su napisale i da su zbilja školovane i iskusne po pitanju teme o kojoj pišu.


Sadržaj i koncept…

Inspiracija za pisanje ove knjige i općenito njihov rad je Marija Montessori o kojoj su u uvodu napisali taman toliko da se zainteresiraš i zabilježiš si da moraš pročitati i neku njenu knjigu, ali nisu išli u širinu biografije već više u širinu objašnjavanja nekih principa praktično. ✅

Zanimljiv je i dio gdje je objašnjeno kako je Maria Montessori došla do svojih prvih spoznaja koje su se kasnije priznale i pokazale kao napredne.

A zanimljiv je i dio u kojem su opisane razvojne faze po dobi djeteta vrlo detaljno i praktičnim primjerima.

Bitno je reći da su u knjizi obrazložena neka tadašnja razmišljanja i zapažanja ( a mnoga i kasnije dokazana) Marije Montessori vezano za razvoj djeteta od rođenja do otprilike 24 godine života.

Osnovno mišljenje koje bi mogla staviti u fokus ( jer je ipak knjiga najviše orijentirana na prve 3 godine djetetova života) je da se dijete rađa nedovršeno u smislu da odgoj počinje od rođenja. Dijete nije  gotov proizvod u smislu da je minijaturna verzija odrasle osobe ( kako se dotad smatralo) već mu mozak doseže zrelost u otprilike 24. godini života i bitno je da je odgoj prilagođen novim spoznajama (znači pristup se mijenja ovisno u kojoj se fazi dijete po napretku nalazi).

Puno bi vam toga željela napisati o knjizi ili još bolje prepisati iz knjige, ali naravno to bi bilo previše, pa ću vam napisati par crtica koje sam izdvojila kao meni  jako zanimljive iz prvih 6 poglavlja (vidi sadržaj na fotografiji ispod).

1. Dovršavanje ljudskog bića

Ovo bi poglavlja najjednostavnije sažela rečenicom koja navodi da se jednostavna formula uspješnih odgojnih metoda zasniva na: roditelju koji je pripremljen za zadatak, okružju pripremljenom za dijete i slobodi uz odgovornost.

2. Doček novorođenčeta

Konkretni savjeti za pripremu okružja u kojem će boraviti novorođenče ( da mu je ugodno, sigurno i poticajno).

3. Otkrivanje svijeta

Dotiče se i objašnjava trza kako dijete ima “upijajući um”, objašnjava se kako pobuditi osjetila djeteta…

4. Ruka i mozak

Razvoj ruke i mozga u prve tri godine života djeteta, potrebe djeteta za istraživanjem i sposobnosti djeteta…

5. Puzanjem do koordinacije

Razvoj mišića nogu, ruku, leđa, trupa, važnost odabira udobne odjeće, izazov donošenja odluke o tehnologiji u obiteljskom životu.

6. Praktični život

Poglavlje za djecu dobi od otprilike 15 mjeseci (ili otkad prohodaju) – 3 godine. Puno praktičnih primjera kako djecu ( i s kojim ciljem) uključiti u svakodnevne aktivnosti.

Poanta je da se shvate potrebe i potencijal djeteta u fazi kad djeca počinju oponašati i imaju veliku potrebu za pokretom i akcijom.

____________________________________

Ja sam knjigom oduševljena.

Preporučila bi ju svima. Ako ne znate što je “Montessori pristup”, pa sve i ako ste skeptik –  dajte šansu.

Rasvijetliti će vam se neke stvari, moći ćete više razumijeti logiku nekih metoda i shvatiti još više važnost naših odluka vezanih i ne samo za odgoj već i okruženje u kojem dijete boravi.

Hvala Stilus na ovom predivnom izdanju, veselim se čitanju novih predivnih izdanja tematike odgoja i roditeljstva!

____________________________________

O knjizi možete pročitati više ili je naručiti na stranicama nakladnika ovdje.

____________________________________

____________________________________

Inspiracija za pisanje ove knjige i općenito njihov rad je Marija Montessori o kojoj su u uvodu napisali taman toliko da se zainteresiraš i zabilježiš si da moraš pročitati i neku njenu knjigu, ali nisu išli u širinu biografije već više u širinu objašnjavanja nekih principa praktično.

KomentirajOtkaži odgovor