Kralj koji je zabranio mrak

Nakladnik: Školska knjiga d.d.

Uvez: meki

Broj stranica: 32

Dob: 3+

Cijena: 7,83 € (59,00 kn)

____________________________________

Uf, uf, uf….koja slikovnica! 👏♥️

Ne znam uopće kakav uvod dati.

Ali, ajde da se saberem malo.

Ovo je svakako jedna od onih slikovnica koje te, malo je reći, iznenade. Čak ostave bez teksta. I ostave u nekom čudnom raspoloženju. Okej, slikovnice su namijenjene prvenstveno djeci (ako nisu baš slikovnice za odrasle), često ipak u slikovnicama mi stariji pronađemo i dublji smisao…sve to stoji, ali ova je baš “dira” u probleme odraslih.

____________________________________

Uglavnom, autorica i ilustratorica je Emily Haworth-Booth i ovo je njen prvijenac. Za ovu slikovnicu je pokupila i brojne nominacije i nagrade.

Autorica sebe naziva aktivistkinjom (zadnje izdana slikovnica joj se naziva Protest tako da u to ne sumnjamo) , a i bome se naznake toga vide i u ovoj slikovnici. Također na njenoj web stranici piše za sebe kako voli istraživati i pisati o temama moći i pobune (opet vidljivo u ovoj slikovnici.

Ja se samo nadam se da će biti prevedene i njene ostale slikovnice, ako su kao prvijenac – super su!♥️

____________________________________

Prva dvojba mi je bila kada sam morala napisati za koju dob bi preporučila slikovnicu, ali mislim da je najbolje reći od 3 godine do 99 godina.😂

Da malo obrazložim.

Ako ne grebemo previše “ispod površine” mogli bismo reći da je glavna tema slikovnice strah od mraka.

Strah je to s kojim se većina djece suočava u mlađim danima i ova slikovnica na simpatičan način djeci objašnjava važnost mraka i donosi ideju kako problem straha riješiti ili ublažiti.

I u tom smislu slikovnica se može čitati od, recimo, 3+ godina.

Malo jače ćemo zagrebati ispod površine mi stariji. Htjeli ili ne. Slikovnica nas na simpatičan način, ne teškim rječnikom, ne s puno teksta, vodi prema tome da odjednom shvatimo…oh ovo je država (politika, vladajući ili kakogod) i mi, društvo (kao narod).

Morat cu malo otkriti radnju da uspijete nešto pohvatati o ovim mojim mislima.

____________________________________

Dječak se boji mraka. Ništa čudno za djecu, ali taj isti dječak je ujedno i princ.

U suštini bio bogat ili siromašan, princ ili “obični” dječak – svima se mogu javiti isti strahovi, nema razlike

Kad je dječak postao kralj (već prvoga dana!) odlučio je da želi zabraniti mrak.

Ali njegovi savjetnici su tu “upali s mudrim” savjetima. Naime, narod će kralja zamrziti ako mu prva odluka bude zabrana mraka, pa zašto onda ne bi tu ideju nametnuli narodu kao njihovu?

Ova stranica je definitivno podigla moje obrve u zrak. 👀 Nisam očekivala da tako nešto slijedi. “Mudri” savjetnici govore vlasti (kralju) kako da zezne narod, a da taj narod to ne skonta, dapače da ispadne da je to njihova ideja! Ma bravo! 👏 Nažalost, premda mi je prva reakcija bila smijeh, druga je već bila ono “ajme žalosno”…jer naravno da se to dešava i nama kao narodu....

…Uglavnom kralj je poslušao savjetnike..i uskoro se gradom prosula misao o tome kako bi bilo dobro da se ukine mrak, pisale su se parole..narod je to želio (ili bolje reći bio je “obrlaćen” i mislio da to želi)…

…i kralj je “bio nagovoren” i “po želji naroda” je istjerao mrak iz zemlje.

Na prvu, svi su bili sretni. Ali naravno, uskoro su svi počeli biti neraspoloženi , umorni, dekoncetrirani, nezadovoljni…zaželjeli su se opet mraka!

Ali rješenje nije bilo upaliti svjetlo, tj. kad god bi to napravili pojavili bi se čuvari svjetla (policija) koja bi reagirala…..😂😂😂

…Kako se na kraju problem riješio neću vam otkriti, red je da nešto pročitate i u slikovnici koju zbilja preporučam!

____________________________________

Sama ideja, radnja, način na koji je napisana, humoristični detalji – odlično! To što i nama odraslima “daje za misliti” je također super. I moram naglasiti da su mi super ilustracije. Prvo čitanje je u fokus stavilo tekst i nekako mi se nije svidjelo što su ilustracije presiromašne bojama (prevladava crna i bijela boja).

Uskoro sam osvijestila da to, možda na prvu čudno crno- bijelo i zanimljivo – žuto, ima itekako smisla (svijetlost-mrak u doslovnom i prenesenom značenju i korištenje žute boje na točno određenim mjestima).👏☺️..

Također i simpatični detalji koji pobliže opisuju tu ludu atmosferu u tom ludom gradiću – genijalno!!!

Ponavljam, preporuka! I moli se Školska knjiga d.d. kao nakladnik ove slikovnice ili neka druga nakladnička kuća ( ne znam kako to inače funkcionira) da ozbiljno razmisli o prijevodu / izdavanju i ostalih slikovnica autorice. 🙏😀

………………………………………………………..

Inače slikovnicu možete prelistati ili naručiti ovdje.

____________________________________________________________________________________________________________

I ostave u nekom čudnom raspoloženju. Okej, slikovnice su namijenjene prvenstveno djeci (ako nisu baš slikovnice za odrasle), često ipak u slikovnicama mi stariji pronađemo i dublji smisao…sve to stoji, ali ova je baš “dira” u probleme odraslih.

KomentirajOtkaži odgovor