Beba vođa dohrane

Nakladnik: Harfa d.o.o

Uvez: meki

Broj stranica: 237

Dob: za trudnice, majke beba ili sve one koji namjeravaju davati savjete trudnicama i novim mamama 😂

Cijena: 17,91 € (135,00 kn)

____________________________________

Jedna od mojih želja, od starta pisanja na blogu, bila je uvrstiti štivo s temama za trudnice i za nove mame.

Zapravo, čak je prvotna ideja bila pisati o tome. A kasnije su slikovnice došle kao ideja. I imam ponešto tekstova, više bih rekla kratkih opisa pojedinih knjiga, pa je vrijeme i za objave.

____________________________________

O knjizi…

Odabir baš ove knjige za osvrt netko bi možda mogao krivo protumačiti.

Evo još jedne od nove vrste nadobudnih i “pametnijih” mama koje nemaju što raditi nego se protiviti svim načinima odgoja koji su se koristili do sada, uostalom i na nama samima, svim stavovima, običajima…pa tako i vrstama hrane, pa čak i kako dijete hraniti.

Tebe je mama hranila na žličicu i što ti fali?

Malo sam preuveličala možda, ali u suštini možda i nisam. Nitko ne voli pametovanja, a osjetljivost je velika kad ti netko govori da nešto kao roditelj ne radiš dobro, a nekad čak i sugerira nešto jer svi se trudimo, naravno.

Moram priznati da bi netko i mene mogao nazvati nadobudnom mamom. Ali ja s time nemam problem. Ako sam nadobudna zato što se želim educirati da bih ponešto znala o fazama koje dijetetu očekivano slijede, ili da bih znala pročitati alarm ako ga ima, slobodno me tako nazivajte.

Ali o čemu se uopće radi u knjizi ako sam imala potrebe napisati ovo iznad?

Vrlo jednostavno, a novi roditelji će znati, ujedno i vrlo kompleksno pitanje – prehrane bebe.

Točnije, na koji način dijete upoznati s čvrstom hranom, kao i preporuke kako i što da dijete jede prvu godinu.

U knjizi se sugerira da bi se dijete otpočetka uvođenja čvrste hrane trebalo samostalno hraniti (svojim ručicama).

I to je zapravo glavna filozofija!

Moja je preporuka da nemate predrasude prema ovoj knjizi, dajte joj šansu, a na koncu sami isprobavajte ili odlučite kako je ispravno u vašem slučaju.

Ako ste otvorenog uma otkriti ćete ili će vam se rasvijetliti mnoge teme.

____________________________________

U nastavku sam izdvojila poneke, za mene svijetle momente, točke ili zaključke iz knjige zbog kojih pomalo žalim da knjigu nisam pročitala prije devetog mjeseca života bebe:

– Naprosto je prirodnije da dijete samo uzima hranu jer time kontrolira postupak hranjenja (dijete je šef koliko i odlučuje kojom brzinom se vodi prolazak hrane kroz prednji, a tek zatim stražnji dio usne šupljine), a ne mi!

– Dijete je i u dojenju glavni šef. Sam privlači dojku i ostavlja je kad je sito. U ovakvom načinu prehrane se njegova uloga šefa ne mijenja.

– Ako uspješno dojite umiriti će vas spoznaja koliko je dojenje bitno i u kojoj (velikoj) mjeri zadovoljava potrebu za hranjivim tvarima i poslije 6 navršenih mjeseci, stoga ništa se neće desiti ako vam dijete preskoči koji obrok ili odbija neku hranu sve dok dojite…

Npr. ja sam sa nekih 6 i pol mjeseci isprobala ovu tehniku i kad sam vidjela da mi dijete neuspješno jede, da ne bi ostalo gladno davala sam mu kašice tj. usitnjeno i na žlicu…

– Ohrabrenje!!! Dobiješ ga više puta kroz knjigu i ne škodi nimalo! Neka djeca uspješno gutaju s 6 mjeseci, a neka tek u osmom mjesecu pokazuju interes za istraživanje hrane!

– Voljela bih da sam ranije znala da ova tehnika pomaže u savladavanju sposobnosti ŽVAKANJA – GUTANJA – GOVORA i kako točno.

– Gag refleks – gledati na njega kao na važan obrambeni mehanizam!

____________________________________

____________________________________

Naše iskustvo s hranjenjem prvu godinu (ako vas zanima)..

Ne znam koliko će vam ovaj tekst značiti ili pomoći. Ali čisto da vidite da ima različitih iskustva, različitih načina i da se ne može sve etiketirati.

Moje se dijete zbog jako kompliciranog porođaja i jako niske Apgar ocijene smatralo visokoneurorizično od prvog dana i zbog tog i pojačanog praćenja čitala sam i od stvarima koje bih voljela da možda i nisam morala, ali to je jednostavno tako.

Čitala sam ponešto tako i o prehrani beba.

Imala sam tu sreću da smo uspjeli uspostaviti dojenje otpočetka. Jako mi je drago zbog toga iako je bilo par nedoumica i nesigurnosti kroz neke faze.

Zašto mi je dijete tako nemirno na dojci? Prejak mlaz? Preslab mlaz? Možda imam premalo mlijeka (jer kad izdajam malu količinu izdojim)?

Sve su te faze nakon dan, dva, tjedan, dva prolazile, a mi smo nastavljali s isključivim dojenjem.

I tako do četvrtog mjeseca života gdje smo nadodali po jednu bočicu adaptiranog mlijeka.

S obzirom da je malecna uvijek dobivala na masi na donjoj granici, dok je istovremeno jako išla u duljinu (manekenkica malena), pedijatar je sugerirao da pokušamo s manjom količinom adaptiranog mlijeka što je ona prihvatila (jedna bočica navečer pred spavanje, a inače normalno dojenje).

I tako smo i nastavile još dugo, dugo….ali za ovu priču je bitno da smo tako nastavile do prve godine života.

Naravno u nekoj fazi treba započeti i s ostalim namirnicama. Tu sam se vodila novim smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Oni zagovaraju da se s uvođenjem namirnica krene od 6.mjeseca života (ako ne postoji medicinske indikacije da se krene ranije) i mi smo zbog neurorizičnosti, slabijeg dobivanja na masi i, priznajem nerado, moje nestrpljivosti, krenuli s 5 i pol mjeseci. Skroz lagano. S jednim obrokom naravno.

Ako se dobro sjećam krenuli smo s sezonskim povrćem. Butternut tikvica, batat, tikvica, špinat, pa neke žitarica, pa voće….

Kuhano na pari i izmiksano (izblendano) ,tj. skroz usitnjeno.

Ova knjigica sugerira drugačiji pristup. I iako je nisam još bila čitala sve do devetog mjeseca djeteta, znala sam okvirno da se sugerira da se ispred djeteta postave veći komadi hrane (npr. kuhana mrkva isječena na prutiće – obvezno s oštrijim kutevima da ne blokira dijetetu dišne organe radi gušenja), da ono samo istražuje hranu prvo osjetom vida, pa opipom, pa stavljanjem u usta.

Bilo me strah toga iz više razloga. Imam neurorizično dijete koje, iako vidljivo ne kasni motorički, ne znamo još u toj dobi da li je sve “na sto posto”. Druga stvar , dijete mi se još u dobi od 6 mjeseci nije samostalno posjelo, a i još uvijek ne zadržava sjedeći stav dobro…

I iako sam pokušala jednom, dvaput..osjećala sam da mi dijete nije spremno za to.

Primjera radi, prijateljici je sin otpočetka vrlo dobro prihvatio takav način ishrane.

Da skratim jer sam otišla predaleko i predetaljno, ja sam s takvim načinom prehrane počela sa 8 mjeseci. Tada mi se dijete počelo samostalno posjesti, moglo je samostalno sjediti u hranilicu, ja sam se sigurnije osjećala vezano za potencijalno gušenje hranom i sl. Dotada sam davala sve usitnjeno i na žličicu.

Krenula sam sa popečcima od povrća, palačinkicama o banane i drugih namirnica, a dala bi joj ponekad i flips (moj prvi flips iz dm-a), pa povrće raznorazno…

Napomena takoder da je krenula sa takvim načinom prehrane prije izbijanja prvog zubića (dijete ne mora imati zube da bi jelo komadiće, gnječeno), ali meso nije prolazilo nikako…😂

To je naše iskustvo u kratkim crtama. I svjesna sam da sigurno nisam sve radila ispravno i da mi svaki obrok čvrste hrane nije bio najbolje nutritivno raspoređen, ali mislim da sam prilično dobro prepoznavala kada je moje dijete spremno za što.

Što se tiče tehnike hranjenja koju zagovara ova knjiga, priznajem da mi je žao što je malkice ranije nisam pročitala.

I to ne zato da bi se slijepo vodila načelima iz nje, već da spoznam neke stvari koje nisam znala.

Primjerice, kako funkcionira veza ŽVAKANJE – GUTANJE – GOVOR.

Ili da kad krenem s ovakvim načinom ne očekujem da će dijete uvijek hranu dobaciti do usta. I pazite, jer možda uopće nije gladno u tom momentu!!!

Čisto prenosim nekakvo moje zapažanje i iskustvo, ali ponavljam da je svako dijete individua za sebe . Dapače, sve stvari koje sam ovdje navela i nisu po novijim preporukama, ali sam pratila svoje dijete i vodila se ponajprije time.

____________________________________

Ako čekate dijete i pripremate literaturu mislim da vam ova mora ići na popis na čitanje!

Dosta sam knjiga pročitala u trudnoći i dosta njih je bilo neočekivano bezveze! Ovo je knjiga iz koje možete nešto naučiti, pa da se i ne držite slijepo smjernica iz nje!

…………………………………………………………

Knjigu možete naručiti na stranicama nakladnika ovdje.

____________________________________

____________________________________

Ako sam nadobudna zato što se želim educirati da bih ponešto znala o fazama koje dijetetu očekivano slijede, ili da bih znala pročitati alarm ako ga ima, slobodno me tako nazivajte.

KomentirajOtkaži odgovor